Grypa sezonowa zwana potocznie grypą to choroba wirusowa układu oddechowego, powodowana przez wirusy typu A i B krążące wśród ludzi. Sezon grypowy trwa zazwyczaj 3 miesiące i w Polsce przypada na okres od października do kwietnia.
Ekspert radzi
Grypa sezonowa zwana potocznie grypą to choroba wirusowa układu oddechowego, powodowana przez wirusy typu A i B krążące wśród ludzi. Sezon grypowy trwa zazwyczaj 3 miesiące i w Polsce przypada na okres od października do kwietnia.
Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, możliwe jest także zakażenie przez kontakt ze skażonymi przedmiotami, podanie dłoni albo inny bliski kontakt z chorym. Warto wiedzieć, że część osób może przejść grypę bezobjawowo (wirus typu C), dlatego ważne jest, żebyśmy szczególnie jesienią i zimą pamiętali o profilaktyce: unikajmy zatłoczonych miejsc, pamiętajmy o regularnym myciu rąk, a w miarę możliwości dezynfekujmy powierzchnie, które mogą być często używane także przez innych, jak np.: włączniki światła, klamki, przyciski w windach, klawiatury komputerowe.
Na wstępie warto zadać sobie pytanie – co wywołuje grypę? Grypę sezonową wywołują najczęściej podtypy wirusów H1N1 i H3N2 (w niektórych sezonach H1N2), w mniejszym stopniu wirusy grypy B (średnio 20% zachorowań)[1] – W Polsce sezon grypowy zaczyna się późną jesienią, a kończy na początku wiosny. Wirus grypy sezonowej charakteryzuje się dużą zmiennością antygenową, która wiąże się z corocznym ryzykiem zachorowania i koniecznością stałej aktualizacji składów oferowanych szczepionek. Grypa pandemiczna to znacznie groźniejszy rodzaj grypy, który występuje co kilkanaście albo kilkadziesiąt lat i przyjmuje wówczas postać światowej epidemii (pandemii). Zakażenie szerzy się bardzo szybko, a liczba zachorowań jest kilkakrotnie wyższa niż podczas grypy sezonowej. Pandemię ogłasza WHO w oparciu o zasięg geograficzny zakażeń nowym rodzajem wirusa.
Grypa u dorosłych objawia się nagle. Początkowo dominują objawy ogólne: gorączka, uczucie zimna i dreszcze, ból głowy oraz bóle mięśniowe i znaczne osłabienie. Zazwyczaj po 3 dniach choroby pojawiają się też objawy ze strony układu oddechowego: ból gardła, niezbyt nasilone objawy nieżytu nosa, suchy, męczący kaszel. Czasami chorzy skarżą się na nudności, wymioty i łagodną biegunkę. Uwaga! U osób starszych grypa może objawiać się znacznym osłabieniem, a nawet zaburzeniami świadomości. Grypa u dzieci objawia się zazwyczaj wysoką gorączką (nawet do 40 stopni Celsjusza) i dokuczliwym bólem całego ciała oraz nasilającym się w miarę rozwoju infekcji kaszlem. Niektóre maluchy mają też biegunkę, zgłaszają ból oczu albo/i nadwrażliwość na światło. Warto zasięgnąć porady lekarza pediatry, zwłaszcza kiedy objawy się nasilają. W razie wątpliwości co do etiologii choroby, lekarz może zlecić pobranie próbki z nosogardzieli celem analizy pod kątem obecności wirusa i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Okres wylęgania grypy (od momentu kontaktu z wirusem do wystąpienia objawów) wynosi od 1 do 4 dni. Typowe przypadki grypy wiążą się z koniecznością spędzenia w domu kilku dni, a pełny powrót do formy następuje po około 2 tygodniach. Okres zakaźności u dorosłych to dzień przed i do pięciu (czasem nawet do 10) dni po wystąpieniu objawów. Osoba zarażona wirusem grypy może więc zarażać innych przez stosunkowo długi czas. U małych dzieci okres ten jest nawet dłuższy i wynosi od kilku dni przed do 10 i więcej dni po wystąpieniu objawów. Natomiast chorzy z ciężkim upośledzeniem mogą wydalać wirusa nawet przez kilka miesięcy.
neo01.2021.02
[1] empedium
Mogą Cię zainteresować
KONTAKT