Jaki jest sekret zachowania ciepła i komfortu podczas aktywności na świeżym powietrzu? To dobrze znane nam wszystkim ubieranie się „na cebulkę”. Warstwy odzieży wierzchniej zapewniają wygodę, chroniąc przed wiatrem, wodą i wilgocią, a także pomagają regulować temperaturę ciała podczas codziennej aktywności. System warstwowy składa się z trzech podstawowych elementów: bazy, warstwy środkowej oraz zewnętrznej. W tym artykule podpowiemy Ci jak się ubierać, aby uniknąć przeziębienia zimą i czuć się przy tym swobodnie.
Baza
Baza to odzież, którą nosisz bezpośrednio na skórze. Przy zimnej pogodzie powinna ściśle przylegać do skóry, jednak nie może przy tym krępować ruchów, bo może to zaburzać krążenie. Kiedy jest za ciepło organizm reaguje poceniem się, ma to zapobiegać przegrzaniu. Warstwa podstawowa odzieży ma za zadanie odprowadzanie potu ze skóry. Może to być koszulka z krótkim albo długim rękawem, jednak najważniejszą decyzją jest dobór odpowiedniego materiału. Niezależnie od tego, czy wybierzesz syntetyczny czy naturalny materiał, potrzebujesz takiego, który dobrze odprowadza wilgoć. Weź pod uwagę odzież termiczną lub wykonaną z wełny, jedwabiu lub tworzywa sztucznego takiego jak akryl albo polipropylen, które zatrzymują więcej ciepła niż bawełna.
Warstwa środkowa
Przy ubraniu na cebulkę warstwa środkowa odpowiedzialna jest za utrzymanie temperatury na stałym poziomie. Pozwala także odparować wilgoć na zewnątrz. Nie chcemy bowiem, aby została ona uwięziona między wewnętrzną i środkową warstwą. Podobnie jak w przypadku warstw podstawowych, dostępny jest szeroki wybór opcji zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. Ogólna zasada przy doborze ubrania na mróz jest taka, że do warstwy środkowej należy wybierać grubsze ubrania, ponieważ będą one lepiej izolować i ogrzewać. Pamiętaj, aby ubrać się ciepło, np. w polarową bluzę. Możesz też wybrać dwie cieńsze warstwy, takie jak koszula i sweter albo koszula i kamizelka.
Warstwa zewnętrzna
Trzecia warstwa ubioru zimą to warstwa zewnętrzna, która chroni przed czynnikami atmosferycznymi: wiatrem, śniegiem i deszczem. Odzież wierzchnia jest projektowana tak, aby zatrzymywać wilgoć i blokować wiatr, a także chronić przed śniegiem. W tej kategorii znajdziesz szeroki wachlarz produktów: od drogich kurtek alpinistycznych po proste kurtki przeciwwiatrowe. Praktycznie wszystkie są pokryte powłoką, która sprawia, że woda spływa po tkaninie, nie przesiąkając do środka. Dobierając odpowiednią kurtkę, pamiętaj o tym, że powinna ona swobodnie przylegać do warstwy podstawowej i środkowej, ale nie może być za luźna, bo wtedy całe ciepło ucieka. Powinna także umożliwiać swobodne poruszanie się, aby było Ci wygodnie podczas uprawiania sportu i codziennych spacerów.
W co się ubrać zimą i o czym nie zapominać?
Kiedy temperatura za oknem spada, dobrze jest też nosić czapkę. Choć naukowcy obalili mit, że 70% ciepła ucieka przez głowę to i tak brak czapki powoduje wychłodzenie organizmu o 10% . Wielką ulgę przyniosą Ci także ciepłe rękawiczki z zasłoniętymi palcami i szalik, którym owiniesz szyję nie pozwalając tym samym na utratę ciepła. Zadbaj także o wodoodporne buty, aby nie zaskoczyła Cię odwilż. Jeśli jesteś przeziębiony i boli Cię gardło, zostań w domu i odpocznij do czasu, aż poczujesz się dobrze. W trakcie rekonwalescencji pij dużo ciepłej wody, a jeśli boli Cię gardło rozważ preparat łagodzący ból, np. neo-angin®, który ukoi podrażnione gardło. Nigdy nie stosuj antybiotyków bez zalecenia lekarza. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni lub nasilą się.
Dlaczego ubieranie na cebulkę jest ważne?
W okresie zimowym należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią odzież. Ubieranie się na cebulkę jest świetnym sposobem na ochronę przed czynnikami zewnętrznymi – takimi jak śnieg, wiatr i deszcz. Pozwala utrzymać ciepło w mroźne dni, a jednocześnie odprowadza wilgoć i zapewnia komfortowe poruszanie się. Zakładaj kilka warstw, a dobierając odzież pamiętaj o wyborze odpowiednich materiałów i zwróć uwagę na to, aby ubranie odpowiednio przylegało do ciała. Zadbaj o siebie zimą, nie daj się przeziębieniu!
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
neo01.2021.12