Czerwone gardło występuje bardzo często, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Może pojawić się jako samodzielny objaw, ale często towarzyszą mu inne objawy, tj. ból gardła, uczucie suchości, chrypka, złe samopoczucie. W większości przypadków winne są patogeny, czyli wirusy, bakterie i grzyby, które atakują delikatną błonę śluzową. Organizm broni się, powstaje stan zapalny, a jednym z jego objawów jest zaczerwienione gardło. Jakie mogą być inne przyczyny tej dolegliwości i jak ją skutecznie zlikwidować?
Czerwone gardło – przyczyny
Problemy z gardłem mogą mieć różne przyczyny. Często towarzyszą przeziębieniom, alergiom czy infekcjom sezonowym. Zdrowa śluzówka gardła jest różowa, lekko wilgotna, pozbawiona nalotu. Kolor czerwony świadczy o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Zmiana barwy najczęściej jest wynikiem:
● wysychania śluzówki i nadmiernej suchości w gardle,
● podrażnienia śluzówki przez czynniki zewnętrzne, np. zbyt zimne lub gorące pokarmy, zbytnie obciążenie głosu lub dym papierosowy,
● wirusowego zapalenia gardła,
● bakteryjnej choroby gardła, wywołanej przez paciorkowce,
● refluksu żołądkowo-przełykowego, który powoduje podrażnienie błony śluzowej gardła,
● zapalenia zatok lub migdałków.
Jeżeli zmianie koloru gardła towarzyszy silny ból, biały nalot, uczucie kłucia w gardle oraz wysoka gorączka może to świadczyć o rozwoju anginy. To choroba, która często występuje w okresie jesienno-zimowym, również u dzieci. Czerwone gardło u dzieci nie zawsze jest groźne, może być również związane z częstym płaczem czy krzykiem. W takim wypadku leczenie nie jest konieczne, a objaw powinien szybko ustąpić.
Czerwone gardło – co robić?
Nie każdy problem z gardłem wymaga wizyty u lekarza. Objawy czerwonego gardła są zazwyczaj mało dokuczliwe, dlatego, jeżeli nie występuje gorączka oraz silny ból, można wspomóc się metodami domowymi lub preparatami dostępnymi bez recepty. Aby zadbać o podrażnione gardło, należy utrzymywać w pomieszczeniu prawidłową wilgotność. W tym celu przydadzą się nawilżacze powietrza lub mokre ręczniki zawieszone na kaloryferze. Należy pamiętać o częstym wietrzeniu oraz nieprzegrzewaniu pomieszczeń, ponieważ właśnie zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność to częsta przyczyna czerwonego gardła bez bólu. Aby zminimalizować podrażnienie błony śluzowej, należy zrezygnować ze spożywania gorących pokarmów oraz pikantnych przypraw, które mogą nasilać problem. Zaczerwienione gardło bez bólu pojawia się często przy alergii lub na skutek przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Problem pomoże zredukować picie dużej ilości wody oraz stosowanie środków nawilżających gardło, np. naparów z szałwii, tymianku lub rumianku. Inne domowe sposoby, które mogą pomóc usunąć dolegliwość to syrop z cebuli lub czosnku, sok z malin, lipy lub napar z siemienia lnianego. Na czerwone bolące gardło, które jest wynikiem infekcji warto zastosować pastylki do ssania, dostępne bez recepty. Pomocny może być tu neo-angin®, lek o wysokiej skuteczności antyseptycznej1, który działając na przyczyny, czyli patogeny odpowiedzialne za stan zapalny gardła, likwiduje je. Środek działa miejscowo, ssanie tabletek hamuje rozwój infekcji gardła, łagodzi ból, zaczerwienienie i obrzęk. Jeżeli objawy po kilku dniach nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.
Zaczerwienienie gardła występuje dość często, natomiast zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli nie występują inne, silne objawy, wystarczy leczenie doraźne, które szybko powinno przynieść efekty. Jeżeli zmianie koloru gardła towarzyszą inne objawy, warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ może okazać się, że konieczne będzie zastosowanie silniejszej terapii.
1 Tyski S., Bocian E., Mikciuk E., Grzybowska W., Antibacterial activity of selected medicinal products for mouth disinfection in solid form, assessed in accordance with PN-EN 1040, Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research, Vol. 74 No. 4 pp. 1255-1264, 2017
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
neo02.2021.01