Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?
Boli mnie gardło – dlaczego?
Ból gardła może mieć różne przyczyny. Najczęściej wywołany jest przez patogeny, ale zdarza się, że przyczyny dolegliwości są dużo poważniejsze. Ból gardła może być wynikiem m.in.:
- anginy,
- grzybiczego zapalenia gardła,
- błonicy,
- odry
- ospy wietrznej,
- szkarlatyny,
- chorób nerek,
- palenia papierosów,
- przebywania w suchym, zanieczyszczonym pomieszczeniu.
Wiele osób zastanawia się, kiedy ból gardła powinien skłonić do wizyty u lekarza. Do specjalisty warto udać się, jeżeli dolegliwości utrzymują się tydzień lub dłużej, są coraz silniejsze lub towarzyszą im inne objawy, tj. wysoka gorączka, ból głowy i mięśni, osłabienie, złe samopoczucie. W niektórych przypadkach do leczenia gardła mogą być potrzebne antybiotyki1. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, antybiotykoterapia jest niezbędna, pozwala uniknąć groźnych powikłań, m.in. chorób serca.
Jak szybko wyleczyć ból gardła?
Leczenie bólu gardła, wywołanego infekcją obejmuje metody domowe oraz podawanie środków łagodzących nieprzyjemne dolegliwości. W przypadku infekcji ból gardła rozpoczyna się niepozornie, występuje lekkie drapanie, suchość w gardle, dyskomfort podczas mówienia i przełykania, chrypka. Zapaleniu gardła często towarzyszy katar, kaszel, mogą wystąpić bóle mięśni i stawów. Nie warto czekać z leczeniem, ponieważ objawy mogą stać się bardziej dokuczliwe. Najlepiej zwalczyć chorobę, zanim zdąży się rozwinąć. Gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia, warto zastosować tabletki do ssania o działaniu antyseptycznym. W przypadku wątpliwości warto dopytać farmaceutę, co łagodzi ból gardła. Przykładem takiego leku bez recepty jest neo-angin®, który likwiduje patogeny, odpowiedzialne za stan zapalny gardła, hamuje rozwój infekcji, łagodzi ból oraz przyjemnie chłodzi gardło. Sposoby na ból gardła to również duża ilość odpoczynku, odpowiednie nawilżanie pomieszczeń, picie dużej ilości płynów. W czasie infekcji należy zostać w domu, ważne też, aby nie nadwyrężać gardła, ograniczyć mówienie. Należy stosować lekkostrawną dietę, unikać pokarmów zbyt gorących i zbyt zimnych.
Ból gardła – co zrobić?
Oprócz preparatów dostępnych w aptece można również zastosować znane od lat, domowe sposoby na drapanie w gardle. Warto wiedzieć, jak pozbyć się bólu gardła, ponieważ dolegliwość jest uciążliwa, powoduje duży dyskomfort. Najbardziej znane metody to:
- Herbata z miodem i cytryną – rozgrzewa i poprawia odporność.
- Napary z rumianku, lipy, czarnego bzu – mają właściwości antyseptyczne.
- Napar z siemienia lnianego – bardzo dobrze nawilża przesuszoną śluzówkę.
- Płukanki z szałwii rumianku, wody utlenionej lub sody oczyszczonej – nawilżają gardło oraz działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
- Inhalacje z olejków eterycznych lub soli fizjologicznej – łagodzą podrażnienia i nawilżają gardło.
- Czosnek zwany naturalnym antybiotykiem – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze2.
Infekcji górnych dróg oddechowych ciężko uniknąć, najczęściej występują w sezonie jesienno-zimowym, dlatego warto wiedzieć, co pomaga na ból gardła. Jeżeli domowe sposoby oraz leki na ból gardła bez recepty nie przynoszą ulgi, należy udać się na konsultację do lekarza. Specjalista będzie w stanie określić, jakie podłoże ma choroba i wdroży odpowiednie leczenie.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
neo-angin®, tabletki do ssania. 1 tabletka do ssania zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus), 0,6 mg amylometakrezolu (Amylmetacresolum), 5,9 mg lewomentolu (Levomentholum). Wskazania do stosowania: zalecany do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, nietolerancja fruktozy, zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy, nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
1 B. Kalicki, J. Milart, A. Wachnicka‑Bąk, M. Placzyńska, A. Jung, Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Med Rodz, 2012, 8 (2), 107-110
2 Z. Nowak, Naturalne kuracje w przeziębieniu i grypie, 2020