Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości, towarzyszących przeziębieniu. Ból może być sygnałem alarmowym dla organizmu, że zaatakowały nas chorobotwórcze drobnoustroje. Jednym ze sposobów na złagodzenie dolegliwości i tym samym uwolnienie się od takiego bólu, jest płukanie gardła.
Czy płukanie gardła solą pomaga?
Jedną z najczęściej stosowanych do płukania gardła substancji jest sól kuchenna. Płukanka z soli ma nie tylko działanie antybakteryjne, ale też przeciwobrzękowe. Płukanie gardła solą to stara i powszechnie znana metoda radzenia sobie z bólem. Solanka na bolące gardło nie powinna być zbyt mocna, aby nie wywołała podrażnień. Właściwy efekt może zostać osiągnięty, kiedy w 1/3 szklanki znajdzie się jedna łyżka soli.
Czym jeszcze płukać bolące gardło
Regularne płukanie gardła przy anginie może pomóc szybciej uporać się z infekcją. Warto wypróbować napar z szałwii albo rumianku. Płukanie gardła szałwią należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, warto pamiętać o tym, że napar powinien być ostudzony. Łagodzące działanie ma płukanie gardła rumiankiem. Do płukania gardła przy anginie stosuje się niekiedy sodę. Płukanie gardła sodą oczyszczoną działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Płukanie gardła wodą utlenioną to także stosunkowo popularna metoda. Woda utleniona działa nie tylko dezynfekująco, ale również przeciwgrzybiczo. Tutaj jednak znów należy pamiętać o odpowiednich proporcjach roztworu i odpowiedniej temperaturze roztworu. Działanie odkażające ma także jodyna. Do płukania gardła stosuje się czasem jodynę w proporcjach: 10 kropli roztworu na szklankę (200 ml) wody. Dzięki zawartości jodu, ale także alkoholu, działa bakteriobójczo. Płukanie bolącego gardła zwykle przynosi szybką ulgę.
Jak prawidłowo płukać gardło
Aby płukanie gardła było skuteczne, warto przestrzegać kilku zasad:
1. roztwór powinien być odpowiednio wymieszany (kryształki soli powinny się całkowicie rozpuścić w wodzie);
2. płyn do płukania powinien być letni, nigdy gorący, bo mógłby dodatkowo podrażnić błonę śluzową gardła;
3. nie należy połykać płukanki, tylko niewielką jej ilość nabrać do ust, delikatnie odchylić głowę do tyłu i płukać 20-30 sekund, a następnie wypluć płyn. Czynność powtarzać aż do całkowitego wykorzystania roztworu;
4. po zakończeniu czynności nie przepłukujemy gardła czystą wodą.
Najlepiej, gdyby płukanie według powyższych zasad było powtórzone 3 razy dziennie.
Skuteczna interwencja
Jeśli wolimy szybsze rozwiązania i nie mamy w domu ziół do sporządzenia mieszanki, możemy wybrać prostsze od płukania gardła rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie tabletek neo-angin®, które wykazują udowodnione badaniami1 działanie antyseptyczne, a więc zapobiegają rozwojowi namnażających się w gardle drobnoustrojów chorobotwórczych. Hamują w ten sposób stan zapalny gardła i zmniejszają obrzęk. Dodatkowo zawarty w nich lewomentol działa miejscowo znieczulająco, dodatkowo przyjemnie chłodząc gardło.
Pamiętaj, że jeśli domowe sposoby zawiodą, warto skontaktować się z lekarzem celem doboru odpowiedniej do dolegliwości metody leczenia.
1 Tyski S., Bocian E., Mikciuk E., Grzybowska W., Antibacterial activity of selected medicinal products for mouth disinfection in solid form, assessed in accordance with PN-EN 1040, Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research, Vol. 74 No. 4 pp. 1255-1264, 2017
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
neo01.2021.12