Jest wiele sposobów na to, by walczyć z ostrym bólem gardła. Każdy z nas z pewnością jest w stanie wymienić przynajmniej kilka leków przeciwbólowych lub domowych rozwiązań, które pomogą uporać się z infekcją. Okazuje się jednak, że najbardziej mogą pomóc tabletki do ssania. Dlaczego? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Działanie miejscowe
Tabletki na ból gardła mają kilka przewag nad metodami domowymi (herbatki ziołowe, inhalacje, miód i czosnek), a także nad ogólnoustrojowymi lekami przeciwbólowymi (paracetamol oraz ibuprofen). Najważniejszą z nich jest jednak działanie miejscowe, bezpośrednio w miejscu bólu.
Dzięki temu, że tabletki od bólu gardła należy ssać, substancje czynne są dłużej obecne w dużym stężeniu dokładnie w miejscu, w którym są potrzebne. Potwierdza to artykuł “Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła” napisany przez profesora Ernesta Kuchara i Monikę Karlikowską-Skwarnik: “badania (…), wykazały, że substancje czynne w postaci tabletek do ssania osiągały wyższe początkowe stężenia w jamie ustnej i gardle oraz dłużej utrzymywały się w miejscu podania (…), co sugeruje, że tabletki do ssania mogą być bardziej skuteczne w objawowym leczeniu zapalenia gardła. Przyspiesza to proces leczenia, a także szybciej przynosi ulgę w bólu.”1
Niektóre tabletki idą jednak o krok dalej. Nie tylko pomagają z bolesnymi dolegliwościami, ale również uderzają bezpośrednio w przyczynę stanu zapalnego.
Dobre tabletki na ból gardła
Jednymi ze skutecznych preparatów na ból gardła są środki antyseptyczne (jak np. neo-angin®). Czym się one różnią od zwykłych, przeciwbólowych rozwiązań?
W odróżnieniu od antybiotyków, które działają tylko na bakterie, antyseptyki mogą być skuteczne wobec patogenów takich jak wirusy, bakterie, grzyby czy pierwotniaki odpowiedzialne za stan zapalny gardła i związane z tym objawy: ból, obrzęk, zaczerwienienie, kaszel, gorączkę. Jak piszą badacze, profesor Ernest Kuchar i Monika Karlikowska-Skwarnik: “(…) do pozostałych najistotniejszych antyseptyków dostępnych na polskim rynku należą chlorchinaldol, cetylpirydyna, amylometakrezol oraz alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. W kontrolowanych placebo badaniach klinicznych potwierdzono skuteczność preparatu złożonego, zawierającego amylometakrezol oraz alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. Wykazano, że lek złożony w ciągu kilku minut skutecznie zmniejszał obrzęk błony śluzowej gardła, a jego efekt terapeutyczny utrzymywał się długo.”2
Dlatego też jednym ze skutecznych rozwiązań na ból gardła wśród tabletek są antyseptyki. Wspomniane w badaniu substancje — alkohol 2,4-dichlorobenzylowy oraz amylometakrezol — razem dają łagodzący i przynoszący ulgę środek, który uderza bezpośrednio w źródło bólu i infekcji. A jak powszechnie wiadomo, lepiej leczyć przyczyny niż objawy. A najlepiej obie te rzeczy na raz.
Optymalne połączenie
Najlepszą metodą na szybkie i skuteczne wyleczenie gardła z infekcji jest działanie dwutorowe — leczenie objawów domowymi sposobami, a także zażywanie antyseptycznych tabletek na ostry ból gardła. Pozwoli to szybko wyeliminować objawy i powstrzymać je przed uporczywymi nawrotami. Jednocześnie przyspieszy regenerację błony śluzowej i zahamuje stan zapalny, gdyż patogeny odpowiedzialne za infekcję zostaną wyeliminowane przez antyseptyki.
W przypadku, gdyby dolegliwości nie ustępowały, a objawy nasilały się lub nie łagodniały, zgłoś się do lekarza!
1. Źródło: http://mavipuro.pl/jourarch/Z2018027.pdf, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Zakażenia XXI wieku 2018; 1(4); strona 179
2. Źródło: http://mavipuro.pl/jourarch/Z2018027.pdf, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Zakażenia XXI wieku 2018; 1(4); strona 180