Ból gardła i kaszel są jednymi z najczęściej występujących objawów chorobowych w sezonie jesienno-zimowym. Jakie symptomy mogą zwiastować stan zapalny gardła?
Domowe sposoby
Ból gardła i kaszel są jednymi z najczęściej występujących objawów chorobowych w sezonie jesienno-zimowym. Jakie symptomy mogą zwiastować stan zapalny gardła?
Jako pierwsze mogą pojawić się:
● uczucie drapania w gardle,
● kłucia w gardle,
● uczucie obolałego gardła,
● lub po prostu bolące gardło i chrypka.
Już w momencie pojawienia się pierwszych objawów warto rozważyć konsultację z lekarzem. Oprócz tego należy jednak podjąć dodatkowe działania opisane w dalszej części artykułu, które przeciwdziałać będą dolegliwościom. Pamiętajmy, że zazwyczaj stany chorobowe rozwijają się stopniowo. Przy naszej biernej postawie mogą się pogłębić, co zwiększy odczuwanie dolegliwości. Jak długo zazwyczaj trwa ból gardła? W zależności od kilku czynników takich jak: przyczyna bólu czy objawy współistniejące, stan ten może utrzymywać się od kilku dni do tygodnia. Odrębną kwestią są ciągłe problemy z gardłem. Przewlekły stan zapalny może utrzymywać się od kilku tygodni do wielu miesięcy. Jak zatem rozpoznać rodzaj bólu gardła, z którym się zmagamy?
● wirusowe zapalenie gardła – charakterystycznym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych oraz migdałków. Często towarzyszy mu kaszel, a także katar, bóle mięśniowo-stawowe oraz dreszcze.
● bakteryjne zapalenie gardła – zazwyczaj ma nieco poważniejszy przebieg niż zapalenie wirusowe. W przypadku infekcji bakteryjnej oprócz typowego zaczerwienienia gardła, pojawiają się także naloty ropne. Przy infekcji bakteryjnej do kuracji dołącza się antybiotyki.
● grzybicze zapalenie gardła – charakteryzuje się występowaniem białawych, zazwyczaj niebolesnych nalotów w obrębie błony śluzowej gardła, jeśli choroba obejmie przełyk może pojawić się dyskomfort podczas przełykania. Może też przebiegać bezobjawowo.
Skoro już wiemy w jaki sposób nasze gardło może zostać zainfekowane, warto zastanowić się jak można złagodzić ból gardła. Na wczesnym etapie rozwoju stanów zapalnych istotne są sprawdzone domowe sposoby na ból gardła. Warto także przyjmować dużo płynów – przede wszystkim wodę. Koniecznie należy pamiętać, by napoje spożywać w temperaturze pokojowej. Co jeszcze jest dobre na ból gardła? Letnią herbatę, o temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni1, warto słodzić miodem (w wyższych temperaturach miód traci swoje właściwości), a do wody dodawać cytrynę.
Gdy popularne sposoby na ból gardła, takie jak np.:
● płukanki wodą z dodatkiem soli lub płukanki ziołowe,
● picie dużej ilości płynów,
● nawilżanie powietrza,
nie przynoszą odpowiednich efektów należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci właściwe leczenie zapalenia gardła. Jeśli chodzi o lek na ból gardła warto sięgnąć po tabletki do ssania. Preparaty takie jak neo-angin® dostępne są bez recepty. Pamiętajmy jednak, aby przed przyjęciem leku zapoznać się z treścią ulotki. W przypadku sprayu i tabletek warto zaznaczyć, że mają one działanie miejscowe. Oznacza to, że eliminują źródło powstawania samego bólu w gardle, jeśli za ból gardła odpowiadają patogeny. Może to zahamować rozwój infekcji w drogach oddechowych. Dodatkowym działaniem jest uczucie przynoszącego ulgę schłodzenia gardła. Co ważne lek mogą przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci, które ukończyły szósty rok życia. W ciągu doby można przyjąć maksymalnie 6 tabletek.
1https://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/3/271-279.pdf
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
neo01.2021.12
Mogą Cię zainteresować
KONTAKT