Chrypka i ból gardła mogą mieć wiele przyczyn i chociaż najczęściej sygnalizują przeziębienie lub grypę to warto poznać również inne, możliwe powody uciążliwej chrypki. Każdorazowo konsultacji z laryngologiem wymaga chrypka niezwiązana z przeziębieniem lub grypą i trwająca dłużej niż dwa tygodnie.
Czym jest przewlekła chrypa?
Zazwyczaj chrypka i towarzysząca jej zmiana głosu świadczy o tym, że organizm zmaga się z infekcją. Czasami chrypka jest oznaką nadmiernej eksploatacji strun głosowych, szczególnie jeśli dokucza osobom, dla których głos jest narzędziem pracy, tj. śpiewacy, aktorzy i nauczyciele czy spikerzy. Kiedy na co dzień nie nadwyrężamy głosu, chrypka może być sygnałem poważniejszych schorzeń, zwłaszcza jeśli trwa ponad 14 dni (szczególnie u palaczy tytoniu) albo towarzyszą jej: duszność, ból podczas mowy, krwioplucie, czy guz w obrębie szyi. Takie przypadki zawsze wymagają oceny przez laryngologa. Nawracająca chrypka, a także taka, która bez żadnych dodatkowych objawów utrzymuje się przez dwa tygodnie wymaga konsultacji z lekarzem. Jeżeli jesteśmy palaczami i objawy nasilają się w zależności od pory dnia, oznaczać to może, że chrypka jest spowodowana właśnie paleniem papierosów. Jeśli mimo zażywania preparatów o działaniu antyseptycznym wspomagających leczenie, chrypa nie mija, przyczyny jej mogą być bardziej złożone. Jedną z częściej występujących chorób, którą charakteryzuje ból gardła czy też utrata głosu jest zapalenie krtani. Wczesna diagnoza pozwala na uniknięcie groźnych dla zdrowia powikłań.
Chrypka – co oznacza, ile trwa?
Chrypka to zaburzenie drgań fałdów głosowych w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia. Chrypka charakteryzuje się przede wszystkim zmienioną barwą głosu, suchością w gardle, niekiedy uczuciem drapania lub pieczenia. Chrypce towarzyszyć mogą dodatkowo kaszel, ból gardła, a czasem nawet utrata mowy. Nasilać się może w pomieszczeniach klimatyzowanych. Długo utrzymująca się chrypka wymaga kontaktu z lekarzem, ponieważ może być objawem poważnej choroby. Częstym pytaniem pacjentów jest to „ile trwa chrypka”? Jeśli głównym jej powodem jest infekcja wirusowa, chrypka powinna minąć po upływie około tygodnia. Jeśli mimo upływu czasu nadal dokucza nam ciągła chrypka, jej przyczyny najprawdopodobniej związane są z krtanią. Nie należy bagatelizować przewlekłej chrypki, która może być jednym z objawów np. nowotworu, zwłaszcza u palaczy. W przypadku długo utrzymującej się chrypki konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Chrypka – jak się jej pozbyć?
Leczenie chrypki uzależnione jest od jej przyczyny. Metody na chrypkę, które możemy zastosować samodzielnie i które mogą przynieść efekt, pomagają w przypadku, gdy za jej powstanie odpowiada infekcja albo nadwyrężenie strun głosowych. Domowe sposoby na chrypkę nie zawsze są jednak skuteczne. Tak jak w przypadku bólu gardła należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto na czas trwania infekcji zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, czy to za pomocą specjalnych urządzeń, czy też rozwieszając mokry ręcznik na kaloryferze. Dodatkowo warto ograniczyć mówienie do niezbędnego minimum, aby niepotrzebnie nie nadwyrężać i tak już podrażnionych strun głosowych. Co jest dobre na chrypkę? Niewątpliwie miód, wyciąg z porostu islandzkiego, propolis czy syrop z agawy – każda z tych substancji ma działanie nawilżające i łagodzące objawy. W przypadku zdiagnozowanej infekcji dobrym sposobem na chrypkę jest wsparcie leczenia dostępnymi na rynku preparatami o działaniu antyseptycznym. Skutecznie zwalczają patogeny, które odpowiadają za infekcję. W efekcie po zażyciu leku zmniejsza się obrzęk, co łagodzi ból i przynosi znaczną ulgę.
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
neo01.2021.12