Ból gardła przy przełykaniu śliny to jeden z charakterystycznych objawów infekcji gardła. Może występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi objawami, takimi jak katar, podwyższona temperatura, uczucie rozbicia itp. Co jeszcze mogą oznaczać problemy z przełykaniem? Czy w każdej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza?
Trudności w przełykaniu śliny – przyczyny
Ból gardła w trakcie przełykania śliny wynika z pobudzenia receptorów bólowych. W trakcie przełykania pracują mięśnie, których skurcz powoduje przekazywanie śliny do dalszej części przewodu pokarmowego. Ból, który się pojawia, może być silny, często utrudnia normalne funkcjonowanie, spożywanie posiłków czy nawet rozmawianie. Najczęstsze przyczyny występowania problemów z przełykaniem śliny to:
- zapalenie gardła, migdałków, krtani lub ucha,
- infekcje grzybicze,
- choroby bakteryjne, np. angina1,
- alergiczny nieżyt nosa,
- dostanie się ciała obcego do gardła,
- dysfunkcja budowy gardła lub innych, pobliskich narządów,
- owrzodzenie przełyku,
- przyjmowanie niektórych leków,
- palenie tytoniu i przebywanie w zanieczyszczonych lub klimatyzowanych pomieszczeniach2,
- nowotwór gardła lub migdałkó
Jeżeli zaburzenia połykania występują często, mają charakter nawracający, należy zasięgnąć porady lekarza. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ problemy z przełykaniem śliny mogą oznaczać groźną chorobę. Aby postawić diagnozę, lekarz wykona niezbędny wywiad, a w razie potrzeby skieruje pacjenta na dalsze badania lub do specjalisty otolaryngologa.
Jak leczyć ból gardła podczas przełykania?
Wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy gardło boli przy przełykaniu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ leczenie uzależnione jest od przyczyny występowania dolegliwości bólowych. Jeżeli problem z przełykaniem jest wynikiem infekcji dróg oddechowych, wskazane jest leczenie objawowe. Utrudnienie połykania łączy się wówczas często ze zmianą głosu, kaszlem, zatkanym nosem. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, warto kupić środek dostępny bez recepty. Można poradzić się farmaceuty, co rekomenduje na ból gardła przy przełykaniu. Pomocny może być neo-angin®, preparat o działaniu antyseptycznym, który likwiduje patogeny, odpowiedzialne na rozwój infekcji, a także łagodzi ból i przyjemnie chłodzi gardło. Jeżeli ból gardła przy przełykaniu wynika z choroby bakteryjnej, niezbędna jest również antybiotykoterapia.
Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu
Jeżeli ból gardła przy przełykaniu nie jest silny, nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak wysoka gorączka, można zastosować znane od lat, domowe sposoby. Przy każdej infekcji gardła wskazane jest prawidłowe nawilżenie pomieszczeń. Do zwiększenia wilgotności przydadzą się elektryczne nawilżacze, zawieszone na kaloryferze mokre ręczniki lub rozstawione na podłodze miseczki z wodą. Nie należy zapominać o częstym wietrzeniu mieszkania oraz o prawidłowym nawilżaniu organizmu. Należy dużo pić, najlepiej wodę mineralną, wskazane są również ziołowe herbatki. Na kłopoty z przełykaniem pomocne mogą okazać się również zioła. Można je stosować w postaci płukanek lub dodawać do inhalacji. Szczególnie polecany jest rumianek i szałwia, znane z działania przeciwzapalnego3. Gardło można płukać wodą z dodatkiem wody utlenionej lub sody, która nawilży śluzówkę. Warto również włączyć do diety miód i czosnek. Produkty te mają działanie wzmacniające układ odpornościowy. Miód powleka również błony śluzowe, dzięki czemu zmniejsza nieprzyjemne uczucie w gardle.
Ból gardła przy przełykaniu może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy zwiększa się podatność na infekcje. Warto poznać sposoby na ból gardła przy przełykaniu oraz zaopatrzyć się w skuteczny preparat, który będzie wspomagał leczenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
neo-angin®, tabletki do ssania. 1 tabletka do ssania zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus), 0,6 mg amylometakrezolu (Amylmetacresolum), 5,9 mg lewomentolu (Levomentholum). Wskazania do stosowania: zalecany do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, nietolerancja fruktozy, zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy, nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
1 B. Kalicki, J. Milart, A. Wachnicka‑Bąk, M. Placzyńska, A. Jung, Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (2), 107-110
2 B. Kalicki, J. Milart, A. Wachnicka‑Bąk, M. Placzyńska, A. Jung, Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (2), 107-110
3 Z.. Nowak, Naturalne kuracje w przeziębieniu i grypie, 2020