Ból gardła zwykle jest objawem stanu zapalnego w obrębie górnych dróg oddechowych. Stan zapalny występuje u pacjentów w każdym wieku i może mieć różne pochodzenie, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. W przypadkach o łagodniejszym przebiegu zwykle ustępuje samoistnie. Choć infekcje bakteryjne mogą wymagać zastosowania zaleconej przez lekarza antybiotykoterapii, zazwyczaj wystarczy leczenie objawowe. Tradycyjnie stosowane, dobre domowe sposoby na ból gardła obejmują najczęściej inhalacje, stosowanie naparów ziołowych oraz włączenie do diety takich produktów jak cytrusy, czosnek czy imbir.
Nawilżanie śluzówki
Bólowi gardła często towarzyszy uczucie suchości w gardle oraz drapania i pieczenia, będące skutkiem podrażnienia śluzówki. Warto wspomnieć, że to właśnie na walce z bólem skupiają się zazwyczaj domowe sposoby na ból gardła u dzieci – szczególnie u tych dzieci, u których, ze względu na wiek, nie można stosować jeszcze niektórych leków.
Kluczowe jest zapobieganie wysuszeniu błon śluzowych poprzez zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w miejscu, w którym przebywa chory. W ostatnich latach popularność zyskały nawilżacze powietrza, jednak skuteczne będzie też wieszanie mokrych ręczników na grzejnikach. Warto także zastosować tabletki, które zawierają substancje powlekające lub syrop na ból gardła – oprócz zawartości składników aktywnych, zapewniają one ochronę śluzówki przed dalszymi podrażnieniami. Co ważne, w czasie choroby należy unikać alkoholu, palenia tytoniu oraz spożywania gorących, pikantnych dań.
Płukanki na ból gardła
Woda z solą na ból gardła to jedna z najpopularniejszych domowych płukanek pomocnych w tej dolegliwości. Sól wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe, jednak jeżeli roztwór jest zbyt stężony, może działać drażniąco. Dlatego przy jego sporządzaniu należy dodawać maksymalnie pół łyżeczki soli na szklankę wody. Woda z solą może być także stosowana jako inhalacja na ból gardła – kilka razy dziennie przez kwadrans należy wdychać opary ciepłego roztworu.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe ma także soda oczyszczona – na ból gardła stosowana jest również w formie płukanek. Wystarczy do szklanki wody dodać maksymalnie jedną łyżeczkę sody i płukać gardło gotowym roztworem. Skuteczne są też płukanki wykonywane naparami z takich ziół jak szałwia. Na ból gardła pomaga również dodatek tymianku.
Napoje i zioła na ból gardła
Wśród najpopularniejszych domowych sposobów na infekcje wymienić z pewnością można herbatę z miodem. Na ból gardła taka herbata będzie odpowiednia, należy jednak pamiętać, by napar był raczej słaby, a miód dodany dopiero po przestudzeniu – w przeciwnym razie herbata może powodować wysuszenie śluzówki, a miód straci swoje właściwości w wysokiej temperaturze.
Miód na ból gardła można stosować też bezpośrednio – zjadając jego niewielką ilość, co umożliwia złagodzenie dolegliwości. Cytryna na ból gardła również stosowana jest najczęściej jako dodatek do herbaty. Warto w tym miejscu wspomnieć, że skuteczność różnego rodzaju naparów opiera się przede wszystkim na nawilżaniu śluzówki, co łagodzi ból i ułatwia jej regenerację.
Godny polecenia jest także zawierający przeciwbakteryjną allicynę czosnek. Na ból gardła zaleca się ssanie przekrojonego ząbka przez kilka minut, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy infekcji. To doskonały doraźny środek pozwalający szybko pozbyć się bólu. Należy przy tym pamiętać, by stosować maksymalnie dwa ząbki czosnku dziennie, aby nie doprowadzić do dolegliwości żołądkowych.
Oprócz produktów, które pomogą nawilżyć śluzówkę, warto zastosować też takie, które zapobiegną jej podrażnieniom i wspomogą regenerację, np. siemię lniane. Na ból gardła stosuje się miksturę, która powstaje po zalaniu zmielonych nasion ciepłą wodą. Powinna mieć ona konsystencję niezbyt gęstego kisielu, dzięki czemu powlecze ściany gardła, łagodząc ból.
Może się zdarzyć, że domowe sposoby i ciepłe okłady na ból gardła nie będą wystarczające. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli infekcja ma cięższy przebieg i towarzyszą jej takie objawy jak gorączka, katar, kaszel czy ból mięśni. Specjalista może wówczas zalecić stosowanie środków takich jak np. neo-angin® o działaniu antyseptycznym i łagodzących ból, jak również innych leków. W razie potrzeby może zlecić również wykonanie dodatkowych badań, które pomogą określić dokładną przyczynę choroby.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
neo02.2021.01